22 Obserwuję
tivrusky

śmietnik

Berserk Volume 01

Berserk Volume 01 - Kentaro Miura Minęło już trochę czasu do lektury Berserka, niestety zaniechałem śledzenia pojawiających się kolejnych chapterów, nie mam jakoś tak cierpliwości czekać miesiącami za kolejnymi kawałkami tej układanki. Ale jeszcze wrócę, bo czytając doszedłem do wniosku, że im dalej w las, tym Berserk lepszy - najbardziej cenię sobie dalsze przygody, napełnione bardziej magicznym, sielankowym klimatem (przynajmniej tak mi się to kojarzy), muszę jakoś niebawem się zabrać i przeczytać całość raz jeszcze... może tym razem starczy mi cierpliwości na wyglądanie dalszych części (swoją drogą w międzyczasie się nie orientowałem, więc nie wiem jak ma się sprawa z dalszym wychodzeniem Berserka). Koniec końców warto wracać, głównie ze względu na świetne postaci i dobrą historię, co prawda rozwleczoną w czasie i przestrzeni (przestrzeni, papieru który zajmuje), która, nawet teraz, w ponad 2 lata po zarzuceniu czytania przyciąga mnie dość mocno, i chyba koniec końców zmusi mnie do podjęcia jej na nowo. Nie jest to najlepsza manga mojego życia... mimo to jedna z lepszych i spokojnie wszystkim polecam. pozdrawiam.

Mieszko I

Mieszko I - Gerard Labuda Koniec końców wyczerpująca i mistrzowska rozprawa profesora Labudy ze źródłami dotyczącymi postaci Mieszka. Autor szuka odpowiedzi na szeroki wachlarz pytań, odpowiadając na nie aż nadto obficie. Warsztat źródłoznawczy powala na ziemię! Polecam każdemu, kto chciałby wiedzę o Mieszku I poszerzyć, bo znajdzie się tu cała powódź odpowiedzi na wszelakie pytania.

Nauki pomocnicze historii

Nauki pomocnicze historii - Józef Szymański Nieprzystępna? Ciężka? Nieprzyswajalna? Jestem trochę zaskoczony ogólnie niską oceną... Przecież koniec końców to podręcznik, i chyba trzeba oceniać go w innych kategoriach niż książki przygodowe które czyta się lekko. Bardziej pod kątem objętości, zawartości i klarowności zawartych w nim informacji. Cóż - jeśli chodzi o moje wrażenia, to po przeczytaniu tej pozycji będącej postrachem każdego studenta któregoś-tam semestru historii, są one jak najbardziej pozytywne. Pozycja wspaniale wprowadza w świat nauk pomocniczych, od chronologii, przez genealogię po metrologię, wszystko w jakiś dziwny sposób mnie fascynowało, no i muszę przyznać że nawet teraz, po upływie kilku lat wiele szczegółów pozostało mi w głowie. To niesamowite żeby tak spójnie i w miarę obficie ułożyć informacje dotyczące tak wielu różnych zagadnień. Wszystko wręcz pedantycznie uporządkowane, nietrudno się tu odnaleźć. Ocena musi być wysoka, bo jako podręcznik, przynajmniej w moim przypadku pozycja spisała się wyśmienicie! No i w sumie polecam, jeśli ktoś ma ochotę na poznanie którejś z nauk pomocniczych historii, tutaj spokojnie znajdzie odpowiedzi na wiele pytań, i ewentualne wskazówki w poszukiwaniu odpowiedzi na dalsze. Oczywiście jeśli ktoś spodziewa się pasjonującej przygodowej lektury to srodze się zawiedzie - ale chyba już sam tytuł rzetelnie nam mówi czego możemy się spodziewać.

Modlitwa Celtów

Modlitwa Celtów - Alina Krajewska "Modlitwa Celtów" stoi na mojej półce już od kilku ładnych lat. Cenię ją sobie niesamowicie. Dlaczego? Bynajmniej nie z powodów religijnych - książka cudownie wprowadza w celtycki świat, który, mimo iż przesiąknięty chrześcijaństwem, wciąż pozostaje dziki, magiczny, pełen znaków, rytuałów i magii... wciąż pozostaje celtycki! Teksty modlitw, pierwsza część książki zabiera nas w podróż po niesamowitych tekstach, będących wyrazem nie tylko miłości do Boga - pojawiają się tam tradycyjne teksty pozdrowień i błogosławieństw, teksty mówiące o gościnie, a nawet teksty miłosne między dwojgiem zakochanych ludzi. Fragmenty wzywające bożej opieki, łaski, litości, miłości. Warto się przez nie przedrzeć. Kolejna część poświęcona jest ogólnej historii celtyckiej duchowości i szczegółów z nią związanych. Ostatnia część to sylwetki poszczególnych świętych - świetne, pełne przygód życiorysy godne niejednego bohatera najlepszych przygodowych i fantastycznych książek. Dobre źródło wiedzy na temat Brygidy z Kildare, św. Patryka, św. Brendana Żeglarza itd itp. Treść ciekawa, napisana bardzo dobrze no i przede wszystkim bogata, głównie przez pokazywanie innego, nieistniejącego już świata. Treść. Forma. Forma jest cudowna! Ilustracje opatrujące niemal każdą ze stron są do prawdy niesamowite! Ocena. Jeśli potraktujemy "Modlitwę Celtów" jako książkę typowo naukową, możemy się na niej lekko zawieść. Zawiera wspaniałe teksty źródłowe, jednak w części teoretycznej nie schodzi wystarczająco głęboko aby odpowiedzieć na wszystkie pytania. Ale myślę, że nie należy tak do niej podchodzić. To wspaniałe okno na nieistniejący już świat, spoglądając przez nie, można się na prawdę nieźle zachwycić! I nawet po wkroczeniu głębiej w tematykę, przy użyciu bardziej naukowych narzędzi, cały czas ma się ochotę powracać do tej pełnej ciepła, żywej, ciekawej i jak najbardziej wartościowej lektury. Polecam wszystkim.

Śmierć i pogrzeb w starożytnym Egipcie

Śmierć i pogrzeb w starożytnym Egipcie - Salima Ikram Salima Ikram zabiera nas w niesamowitą podróż po magicznym świecie nieistniejącym już od dawna, świecie wierzeń, mitów związanych z umieraniem w Egipcie. Dotyka jednak również strefy codziennej, przyziemnych zagadnień związanych z pochówkiem. Szczegółowo opisuje mentalność starożytnych mieszkańców Egiptu dotyczącą śmierci, ich wiarę w niekończący się system cykli, wynikającą chyba z cyklicznego charakteru Nilu, dobowego rytmu umierającego i zmartwychwstającego słońca. W stosunki między umierającym a jego bliskimi. Autorka w niesamowity sposób przybliża nas do tego świata. Później zajmuje się technicznymi aspektami mumifikacji, pochówku, wyposażeniem grobów i ich budową. Polecam wszystkim interesujących się nie tylko Egiptem jako takim, ale w ogóle zagadnieniami związanymi z mitologią, wierzeniami i inną mentalnością wynikającą z obcej, nieistniejącej już kultury. Istny wehikuł czasu, rzetelny, bogaty, satysfakcjonujący. Polecam.

Mały Książę

Mały Książę - Antoine de Saint-Exupéry Zwykłem nie rozmawiać z ludźmi nielubiącymi Małego Księcia. Czytałem wielokrotnie i nieraz jeszcze pewnie przeczytam. Z ciekawostek: doszedłem do wniosku, że most Piłsudskiego w Krakowie ma kształt słonia pożartego przez węża.